شنبه_پنجشنبه 18:00_10:00
 انواع تسمه صنعتی + خرید و فروش تسمه در پیشرو صنعت

انواع تسمه صنعتی + خرید و فروش تسمه در پیشرو صنعت

تسمه چیست؟

تسمه به انگلیسی belt یا carrying string، یک حلقه‌ی انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد ارتباط مکانیکی بین دو یا چند شفت ( به انگلیسی shaft، یک عضو دروانی در ساختمان وسایل صنعتی است که وظیفه‌ی انتقال نیرو را بر عهده دارد. شفت‌ها دارای انواع ثابت، مفصلی و قابل خمش هستند) کاربرد دارند.

تسمه‌ها به دور عضو پولی ( به انگلیسی pulley، همان قرقره/غرغره نیز گفته می‌شود که چرخی شیاردار است و وظیفه‌ی نگهداری انواع کابل، طناب یا تسمه و غیره را دارد و نیروی لازم برای کار را کاهش می‌دهد. پولی‌ها دارای انواع متحرک و مرکب هستند.) می‌پیچند و پولی‌ها را در جهت یکدیگر و یا خلاف جهت به حرکت درمیاورند؛ بنابراین؛ تسمه‌ها عامل حرکت پولی‌ها هستند و معمولاً برای حمل بار بین دونقطه در صنعت بکار می‌روند.

یکای اندازه‌گیری و جنس تسمه

 یکای اندازه‌گیری تسمه میلی‌متر mm یا اینچ inc است؛ اما نسبت به یکا معیار اندازه‌گیری متفاوت خواهد بود، مثلاً اگر یکای اندازه‌گیری میلی‌متر باشد، قطر خارجی تسمه و اگر یکا اینچ باشد قطر داخلی تسمه را اندازه می‌گیرند. تسمه دارای ساختاری انعطاف‌پذیر است که اغلب از جنس چرم، پارچه، پلاستیک و یا پلیمر ساخته می‌شود. برای محکم‌تر شدن ساختار تسمه از نایلون، پلی‌استر و سیم استفاده می‌شود.

چرا استفاده از تسمه نسبت به چرخ‌دنده‌ها رایج‌تر است؟

دلایل زیادی برای ترجیح دادن تسمه نسبت به چرخ‌دنده‌ها وجود دارد، با رواج جامعه صنعتی و اصطکاک فراوانی که در پی تولیدات صنعتی به وجودمی‌آید، یکی از مهم‌ترین دلایل برتر بودن تسمه نسبت به چرخ‌دنده‌ها قیمت پایین و مقرون‌به‌صرفه بودن تسمه است. از دیگر دلایل مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • مقاوم بودن تسمه علیه تغییر بارهای ناگهانی
 • وزن پایین تسمه و سبک بودن
 • عدم ایجاد سروصدای اضافه
 • بازدهی بالاتر نسبت به چرخ‌دنده و زنجیر تا 95%
 • عدم نیاز به روغن‌کاری

معمول‌ترین انواع تسمه

تسمه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند و در صنعت مخصوص به خود مورداستفاده قرار می‌گیرند. از رایج‌ترین تسمه‌های موجودمی‌توان به تسمه وی_بلت (v_belt) اشاره کرد که قدرت انتقال بالایی در جابجایی کار یا مواد در فواصل گوناگون دارند. تسمه وی بلت دارای سه شکل مختلف است که هرکدام ابعاد و کاربرد متفاوتی دارند:

 • تسمه وی کلاسیک ( ابعاد A تا E)
 • تسمه وی نازک ( ابعاد 3v, 5v, 8v)
 • تسمه وی سبک کسری از نیرو ( ابعاد 2L, 3L, 4L, 5L)

این تسمه می‌تواند در طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی کار کند، تسمه وی عملکردی از 100 تا 8000 دور در دقیقه را دارد و توان مصرفی این تسمه از 1 تا 400 کیلووات است. تسمه وی به‌طور عمده در تسمه کمپرسورهای هوا، تسمه هواکش‌ها، تسمه موتورهای دیزلی و …مورداستفاده قرار می‌گیرد. چون سطح مقطع تسمه‌های وی شکل ذوزنقه ایی است، آن‌ها را با عنوان ذوزنقه ایی نیز می‌توان شناخت. هنگام قرارگیری تعدادی تسمه ذوزنقه ایی کنار یکدیگر، تسمه‌های چندشیار به وجودمی‌آیند. زمانی که نیازمند جابه‌جایی نیروی زیادی هستیم، برای انتقال نیرو از تسمه چند شیاری استفاده می‌کنیم.

انواع مختلف تسمه و کاربرد آن‌ها

تاکنون دو نوع تسمه را شناختیم. تسمه وی شکل و تسمه شیاری که از کنار هم قرارگیری تسمه وی به وجودمی آمد. از دیگر انواع تسمه می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

تسمه تخت یا flat belt

تسمه تخت معمولاً از جنس چرم همراه با رشته‌های لاستیکی تولیدشده و هنگامی‌که فاصله‌ی قطعات در دستگاه صنعتی زیاد و حمل بار مدنظر باشد، تسمه تخت کاربرد دارد. تنظیم کشش یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در استفاده از تسمه تخت موردتوجه قرار گیرد. تسمه تخت انواع متفاوتی دارد اما امروزه با رواج یافتن تسمه وی و برخی از معایب تسمه تخت مانند اشغال فضای زیاد روی پولی، از تسمه‌های تخت کمتر استفاده می‌شود.

تسمه گرد یا Round belt

تسمه گرد دارای سطح مقطع گرد است و به همین علت تسمه گرد یا راند نامیده می‌شود. تسمه گرد فضای اندکی از پولی را اشغال می‌کند و برای حمل باره‌ای سبک کاربرد دارد. تسمه گرد ارزان‌قیمت بوده و صدای کمی را تولید می‌کند. تسمه گرد نیز دارای انواع و اندازه‌های مختلفی است.

تسمه آجدار یا Ribbed belt

از مهم‌ترین انواع تسمه، تسمه آجدار است که دارای انواع بسیار مختلفی است و کاربردهای فراوانی دارد. از منحصربه‌فردترین ویژگی این نوع تسمه می‌توان به توزیع یکنواخت بار و وزن روی پولی اشاره کرد. قیمت و وزن پایین نیز از دیگر ویژگی‌های خوب تسمه آجدار است. در صنایعی که نیازمند سرعت بالایی هستند، تسمه آجدار کاربرد فراوانی دارد. از این تسمه در ماشین‌های کشاورزی، انواع غذاسازها، لباسشویی، دوچرخه های تناسب اندام و کمپرسورها استفاده می‌شود.

تسمه تایمینگ یا timing

تسمه تایمینگ یا تسمه تایم صنعتی از مهم‌ترین انواع تسمه در انتقال قدرت است. این تسمه‌ها سرعت و دقت بالایی دارند. کاربرد اصلی تسمه تایمینگ زمان بندی تغییر حرکت پولی‌ها است. تسمه تایمینگ نسبت به جنس مواد تشکیل دهنده ی تسمه به دو دسته تقسیم می‌شود که کاربردهای متفاوتی دارند:

 • تسمه تایمینگ لاستیکی: به علت اینکه لاستیک انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به حرارت مقاوم است در تجهیزات صنعتی بسیاری مورداستفاده قرار می گیرد.
 • تسمه تایمینگ از جنس پلی اورتان: جنس این تسمه مقاومت بالایی نسبت به روغن و اسیدها دارد بنابراین؛ در صنایغ غذایی و کارخانه های تولید مواد غذایی به کار می رود.

علاوه بر اینها، تسمه‌ها انواع فلزی نیز دارند که در بسته بندی مصالح ساختمانی و فلزی مورداستفاده قرار می‌گیرند. رواج استفاده از تسمه و جایگزین کردن آن بجای چرخ‌دنده در دنیای صنعتی امروزه روز افزون است. تسمه‌ها از کاربردی ترین و پرمصرف ترین کالاهای صنعتی به شمار می روند.

تسمه‌ها در چه صنایعی کاربرد دارند؟

 • صنایع غذایی
 • کارخانه آرد
 • نانوایی ها
 • کارخانه های تولید کنسرو
 • کارخانه های فرآورده های گوشتی
 • کارخانه های فرآورده های دریایی

معرفی گروه بازرگانی تسمه پیشرو صنعت

از تسمه فروشی تهران می‌توان به بازرگانی پیشرو صنعت اشاره کرد. این گروه با پشتکار و تجربه چندین ساله در زمینه صادرات و واردات انواع تسمه آمادگی همکاری با تمامی شرکت ها و ارگان های داخل و خارج از کشور می‌باشد.

 گروه بازرگانی پیشرو صنعت با ارائه‌ی اطلاعات کافی درمورد محصولات امکان انتخاب و تصمیم گیری را برای مشتریان گرامی به‌راحتی فراهم می‌سازد. بامراجعه به سایت www.tasmehps.com با ما همراه باشید.