تسمه شیاری

تسمه صنعتی چیست؟

تسمه صنعتی (Industrial belt) یک حلقه‌ی قابل  انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد ارتباط مکانیکی بین دو یا چند شفت کاربرد دارند. تسمه‌ها به دور عضو پولی می‌پیچند و پولی‌ها را در جهت یکدیگر و یا خلاف جهت به حرکت درمیاورند. بنابراین؛ تسمه‌ها عامل حرکت پولی‌ها در دستگاه های صنعتی هستند. و معمولاً برای حمل بار، جابه جایی اشیا، انتقال نیرو و انتقال قدرت بین دو نقطه به کار می‌روند. یکای اندازه‌گیری Industrial belt میلی‌متر mm یا اینچ inc است؛ اما نسبت به یکا معیار اندازه‌گیری متفاوت خواهد بود، مثلاً اگر یکای اندازه‌گیری میلی‌متر باشد، قطر خارجی تسمه و اگر یکا اینچ باشد قطر داخلی تسمه را اندازه می‌گیرند. تسمه دارای ساختاری انعطاف‌پذیر بوده که اغلب از چرم، پارچه، پلاستیک و یا پلیمر ساخته می‌شود. برای محکم‌تر شدن ساختار تسمه از پلاستیک های CR، پلی‌استرهای پلی اورتان یا PU و سیم های مفتولی استفاده می‌شود. انوع مختلفی از تسمه ها با ساختارهای مستحکم برای بخش های مختلف از صنایع وجود دارند.

نکته: (شفت: به انگلیسی shaft، یک عضو دروانی در ساختمان وسایل صنعتی است که وظیفه‌ی انتقال نیرو را بر عهده دارد. شفت‌ها دارای انواع ثابت، مفصلی و قابل خمش هستند). (پولی: به انگلیسی pulley، همان قرقره/غرغره نیز گفته می‌شود که چرخی شیاردار است و وظیفه‌ی نگهداری انواع کابل، طناب یا تسمه و غیره را دارد و نیروی لازم برای کار را کاهش می‌دهد. پولی‌ها دارای انواع متحرک و مرکب هستند). اغلب برای کسانی که با لوازم صنعتی آشنایی ندارند، واژه ی تسمه آن ها را به یاد اشیا فلزی و پیچیده می اندازد. در حالیکه تسمه صنعتی که برای انتقال نیرو به کار می روند، به صورت رول های مدارباز و مدار بسته وارد بازار شده و جنس آن ها  معمولا فلزی نیست و تنها برای استحکام بخشی به Industrial belt نوارهای بازیکی از فلز در ساختار آن ها دیده می شود. بخش مهمی از صنایع مختلف را تسمه های صنعتی تشکیل می دهند.

تسمه چیست؟
تسمه چیست؟

برای خرید انواع تسمه صنعتی و خدمات و آپارات گرم و سرد تسمه از سراسر ایران، با ما تماس بگیرید.

چرا استفاده از تسمه صنعتی نسبت به چرخ‌دنده‌ها رایج‌تر است؟

پیش از آنکه تسمه های صنعتی وارد بازار شود، از چرخ دنده ها برای انتقال نیرو بین دو عضو استفاده می شد. اما پس از تولید Industrial belt، چرخ دنده ها جای خود را به این ابزار کارآمد دادند. دلایل بسیاری برای برتری تسمه ها نسبت به چرخ دنده ها وجود دارد. چرخ دنده ها سر و صدای بسیاری را حین انجام کار ایجاد می کردند و همچنین اصطکاک بالایی نیز به وجود می آوردند. چرخ دنده ها ابزارهای سنگینی هستند، بنابراین تعویض و جابه جایی آن ها سخت و زمان بر می باشد. علاوه بر این ها، قیمت چرخ دنده ها نسبت به تسمه بسیار بالاتر می باشد. از دلایل رایج ارجحیت تسمه نسبت به چرخ دنده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مقاومت بالا  علیه تغییر بارهای ناگهانی
 • عدم ایجاد سروصدای اضافه حین کار
 • وزن پایین و در نتیجه جابه جایی و حمل آسان
 • بازدهی بالاتر نسبت به چرخ‌دنده و زنجیر تا 95%
 • عدم نیاز به روغن‌کاری
 • قدرت بالا در انتقال و جابه جایی مواد
 • مقرون به صرفه بودن تسمه نسبت به چرخ دنده ها
 • کاربرد گسترده در صنایع، ماشین آلات سنگین، خودروهای سواری و لوازم خانگی
تسمه نوار نقاله
نوار نقاله

برای خرید انواع تسمه صنعتی و خدمات و آپارات گرم و سرد تسمه از سراسر ایران، با ما تماس بگیرید.

پر کاربرد‌ترین انواع تسمه صنعتی

تسمه های صنعتی  انواع مختلفی را با کاردبر و جنس متفاوت را در برمی گیرد. هر کدام از انواع این Industrial beltدر صنایع مختلفی به کار می روند. بنابراین می توان گفت، بخش بزرگی از صنعت توسط تسمه ها هدایت می شود. چرا که با کارایی بالای آن، نمی توان جایگزین مناسبی را برای تسمه های صنعتی پیدا کرد. از رایج‌ و پرکاربرد ترین انواع تسمه‌های موجود می‌توان به تسمه وی_بلت (v_belt) اشاره کرد که قدرت انتقال بالایی در جابجایی کار یا مواد در فواصل گوناگون دارند. وی بلت دارای سطح مقطعی به شکل حرف وی بوده و عمدتا از جنس کوک یا دوده می باشد. اغلب این وی بلت ها به صورت مدار بسته به بازار عرضه می شوند. از انواع مدار باز وی بلت می توان به وی بلت های استخوانی اشاره کرد. در بازارهای صنعتی، وی بلت را به عنوان تسمه پروانه نیز می شناسند.

وی بلت دارای اشکال و انواع مختلف است که هرکدام ابعاد و کاربرد متفاوتی دارند:

 • وی بلت کلاسیک ( ابعاد A تا E)
 • وی بلت نازک ( ابعاد 3v, 5v, 8v)
 • وی بلت سبک کسری از نیرو ( ابعاد 2L, 3L, 4L, 5L)

این تسمه های صنعتی می‌تواند در طیف گسترده‌ای از صنعت به کار گرفته شود، وی بلت عملکردی از 100 تا 8000 دور در دقیقه را دارد و توان مصرفی این تسمه از 1 تا 400 کیلووات است. تسمه وی به‌طور عمده در تسمه کمپرسورهای هوا، تسمه هواکش‌ها، تسمه موتورهای دیزلی و …مورداستفاده قرار می‌گیرد. چون سطح مقطع تسمه‌های وی شکل ذوزنقه ایی است، آن‌ها را با عنوان وی بلت ذوزنقه ایی نیز می‌توان شناخت. هنگام قرارگیری تعدادی وی بلت ذوزنقه ایی کنار یکدیگر، تسمه‌های چندشیار به وجودمی‌آیند. زمانی که نیازمند جابه‌جایی نیروی زیادی هستیم، برای انتقال نیرو از تسمه چند شیاری استفاده می‌کنیم.

v_belt
v_belt

برای خرید انواع تسمه صنعتی و خدمات و آپارات گرم و سرد تسمه از سراسر ایران، با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف تسمه صنعتی و کاربرد آن‌ها

در بالاتر به دو نوع رایج بلت صنعتی اشاره کردیم. وی بلت شکل و  چند شیاری که از کنار هم قرارگیری تسمه وی به وجودمی آمد. تسمه وی بلت طیف گسترده ای داشته که هر کدام طول، عرض و ضخامت متفاوتی دارند. به طورکلی بیش از صد نوع تسمه وی بلت در بازار وجود دارند. اما به غیر از تسمه پروانه و تسمه چند شیاری، انواع دیگری از تسمه ها برای انتقال نیرو و جابه جایی و حمل مواد به بازار عرضه می شوند. از دیگر انواع تسمه می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم.

تسمه صنعتی تخت یا flat belt

تسمه صنعتی تخت معمولاً از جنس چرم و یا پارچه همراه با رشته‌های لاستیکی تولید می شوند. از تسمه های تخت برای جابه جایی و حمل مواد در فواصل طولانی استفاده می شود. به عنوان مثال در کارخانه ها برای حمل مواد غذایی، حمل صنایع ساختمانی و انتقال نیرو بین دو قطعه با فاصله ی زیاد از تسمه تخت استفاده می شود.  از مهم ترین مواردی که در استفاده از تسمه های تخت وجود دارد، تنظیم کشش تسمه می باشد. انواع بسیاری از تسمه های تخت وجود دارد که در صنایع بسیاری کاربرد داشتند. از معایبت تسمه تخت می توان به اشغال فضای بسیار زیاد بر روی پولی ها اشاره کرد. بنابراین با تولید تسمه های وی بلت، تسمه تخت جای خود را به این تسمه ها داد و تسمه وی جایگزین بهتر و مناسبتری برای این تسمه ها است.

تسمه صنعتی گرد یا Round belt

تسمه صنعتی گرد دارای سطح مقطع گرد است و به همین علت تسمه گرد یا راند Round نامیده می‌شود. تسمه گرد فضای اندکی از پولی را اشغال می‌کند وگزینه ی مناسبی برای حمل بارهای سبک می باشد. تسمه گرد از انواع ارزان قیمت تسمه های صنعتی می باشد. به علاوه این تسمه ها صدای کمی تولید می کنند. تسمه گرد نیز دارای انواع و اندازه‌های مختلفی ازلحاظ طول، عرض و ضخامت است.

تسمه آجدار یا Ribbed belt

تسمه صنعتی آجدار یا Ribbed belt

از مهم‌ترین انواع تسمه های صنعتی، تسمه آجدار است که به سبب تنوع در ضخامت، طول و عرض کاربرد فراوانی در دستگاه های صنعتی دارد. از منحصربه‌فردترین ویژگی این نوع تسمه می‌توان به توزیع یکنواخت بار و وزن روی پولی اشاره کرد. قیمت و وزن پایین نیز از دیگر مزایای تسمه آجدار است. در صنایعی که نیازمند سرعت بالایی هستند، تسمه آجدار کاربرد فراوانی دارد. از این تسمه در ماشین‌های کشاورزی، انواع غذاسازها، لباسشویی، دوچرخه های تناسب اندام و کمپرسورها استفاده می‌شود.

تسمه صنعتی تایمینگ یا timing

تسمه تایمینگ یا تسمه تایم از مهم‌ترین انواع تسمه در انتقال قدرت است.  از تسمه تایم برای انتقال قدرت در زمان بندی دقیقی استفاده می شود. این تسمه‌ها سرعت و دقت بالایی دارند. کاربرد اصلی تسمه تایمینگ زمان بندی تغییر حرکت پولی‌ها است. تسمه تایمینگ نسبت با توجه به مواد تشکیل دهنده ی آن به دو دسته تقسیم می‌شود که کاربردهای متفاوتی دارند.

 • تسمه تایمینگ لاستیکی (CR): به علت اینکه لاستیک انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به حرارت مقاوم است در تجهیزات صنعتی بسیاری مورداستفاده قرار می گیرد. مثل کارخانه های آرد و سیلو و ماشین آلات
 • تسمه تایمینگ از جنس پلی اورتان( PU): جنس این تسمه مقاومت بالایی نسبت به روغن و اسیدها دارد. بنابراین؛ در صنایع غذایی و کارخانه های تولید مواد غذایی به کار می رود.
تسمه تایم چیست
تسمه تایم چیست

تسمه‌ صنعتی در چه صنایعی کاربرد دارند؟

 • کارخانه های تولید مواد غذایی
 • کارخانه های سیلو و تولید آرد
 • نانوایی ها ( به تسمه هایی که در نانوایی ها استفاده می شوند، تسمه نانوایی یا تسمه خمیر می گویند.)
 • کارخانه های تولید کنسروهای غذایی
 • کارخانه های فرآورده های گوشتی
 • کارخانه های فرآورده های دریایی
 • صنایع کارتن سازی
 • صنایع چاپ و بسته بندی
 • آسانسور و بالابرها
 • لوازم های ورزشی (تسمه تردمیل)
 • صنایع نفت و پتروشیی
 • صنایع تولید لوازم آزمایشگاهی
 • صنایع تولید دارو
 • لوازم خانگی

خرید و فروش تسمه صنعتی

بازرگانی تسمه پیشرو صنعت، با سال ها سابقه در عرصه ی واردات تسمه های صنعتی از کمپانی های معتبر ارائه کننده انواع تسمه می باشد. خرید به صورت حضوری و غیر حضوری و ارسال به سراسر ایران امکان پذیر می باشد. از دیگر خدمات بازرگانی تسمه پیشرو صنعت می توان به آپارات گرم و سرد انواع تسمه به صورت تخصصی و با مهارت بالا اشاره نمود. برای اطلاع از مشخصات و قیمت انواع تسمه و خرید به صورت غیر حضوری از سراسر ایران با ما تماس بگیرید.  از انواع تسمه های موجود در فروشگاه پیشرو صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

به علاوه ی انواع بلت های صنعتی، سایر لوازم جانبی آنها اعم از قاشقک، رولیک نوار نقاله، بست و چنگ و همچنین لوازم مخصوص خدمات و آپارات تسمه موجود می باشد.

تسمه پی وی سی
پی وی سی

خدمات و آپارات تسمه صنعتی

از مهم ترین خدماتی که با فروش تسمه صنعتی ارائه می شود، آپارات تسمه می باشد. به طور معمول آپارات تسمه به دو روش سرد و گرم انجام خواهد شد. آپارات گرم تسمه ها یک مهارت کاملا تخصصی می باشد که توسط چسب های قوی سیمانی و دستگاه های مخصوص انجام می شود. نحوه ی آپارات گرم برای انواع مختلف تسمه ها متفاوت می باشد. در آپارات سرد تسمه، از ابزارها و اتصال دهنده های مکانیکی ( بست و چنگ ) و همچنین چسب های قوی استفاده می شود. هر کدام از روش های گرم و سرد آپارات، مزایایی داشته و اگر به درستی انجام شود طول عمر و استحکام تسمه ها بالا می رود. به طور کلی بسیاری از تسمه های موجود به آپارات نیاز دارند. چرا که این تسمه ها به صورت رول های باز به بازار عرضه می گردند. به همین دلیل آپارات تسمه باید با دقت بالا و توسط افراد با تخصص و مهارت بالا انجام شود. برش زدن تسمه ها، اتصال آن ها و همچنین استفاده از وسایل برش و اتصال تسمه به مهارت بالایی نیاز دارد. توصیه می شود انجام آپارات را به افراد متخصص در این حرفه بسپارید.

برای خرید تسمه و انجام خدمات آپارات در هرکجای ایران که هستید، با ما تماس بگیرید.

بازار فروش تسمه صنعتی

با رواج جامعه صنعتی و استفاده بیش از پیش و وروزافزون بشر از دستگاه های صنعتی، بازار قطعات و ابزار صنعتی نیز رونق بسیاری یافته است.به دنبال حجم گسترده ای از صنعتی شدن، بازار فروش تسمه صنعتی نیز افزایش یافته است. به طوریکه کارخانه ها و کمپانی های بسیاری در سراسر جهان در زمینه ی تولید انواع تسمه های صنعتی در حال فعالیت هستند. قسمت بزرگی از بازارهای فروش قطعات صنعتی را تسمه ها تشکیل می دهند. بازار فروش عمده ی تسمه صنعتی در تهران، خیابان سعدی جنوبی واقع شده است. علاوه بر این بازرهای بسیاری به صورت خرده فروشی های غیر متمرکز در سراسر ایران وجود دارند. با این حال بازار اصلی فروش تسمه های صنعتی در خیابان سعدی جنوبی تهران واقع شده است.

آپارات تسمه
آپارات تسمه

برای خرید انواع تسمه می توانید به فروشگاه پیشرو صنعت مراجعه کرده و یا اینکه از طریق راه های ارتباطی موجود با ما در تماس باشید. مشاورین فروش در فروشگاه پیشرو صنعت شما را از قیمت و مشخصات تسمه مطلع کرده و در خرید تسمه شما را راهنمایی می کنند.