تسمه تایم صنعتی

تسمه تایم صنعتی

تسمه تایم صنعتی (Timing Belt)، وظیفه‌ی تنظیم زمان بندی برای انتقال نیرو بین دو عضو از دستگاه‌های صنعتی را به عهده دارد. به عبارتی در یک زمان بندی مشخص، نیرو را از بخشی به بخش دیگر منتقل می‌کند؛ بنابراین می‌توان تسمه تایمینگ را در زیر شاخه تسمه انتقال نیرو قرار داد. تسمه تایمینگ از اولین تسمه‌های صنعتی است که جایگزین زنجیر و چرخ دنده شد. در ابتدا تسمه تایمینگ در خودروها و ماشین‌های سواری به کار گرفته می‌شد. امروزه استفاده از این تسمه در صنایع و دستگاه‌های صنعتی بسیاری رایج بوده و از انواع شناخته شده تسمه صنعتی می‌باشد؛ و همچنین طراحی و تولید این تسمه دچار تنوع و تحولات بسیاری شد. تسمه تایم صنعتی دقت و سرعت بالایی در انتقال نیرو بین قطعات

مشخصات تسمه تایم صنعتی

تسمه تایم صنعتی دقت و سرعت بالایی در انتقال نیرو بین قطعات دارد. یکی از مشخصاتی که در انتخاب انواع تسمه صنعتی اهمیت بالایی دارد، برند تسمه می‌باشد. برندهای بسیاری در سراسر جهان در حال تولید انواع تسمه تایمینگ هستند. از میان این برندها می‌توان به برندهای اپتی بلت، گیتس، تمپو، فوربو و… اشاره کرد. به طور کلی مشخصات تسمه تایمینگ به صورت یک رشته کد متشکل از حروف و اعداد بر روی آن ثبت شده است. این کد مشخصات (جنس، ابعاد و ضخامت) تسمه را بیان می‌کند. هنگام خرید تسمه باید به تمامی مشخصات آن و هماهنگی تسمه با هدف موردنیاز شما توجه دشت. چرا که انتخاب تسمه نامناسب نه تنها کارایی برای شما نخواهد دشت بلکه به خودرو / دستگاه شما آسیب وارد می‌کند؛ بنابراین دچار زیان بسیاری خواهید شد.

timing belt
timing belt

انواع تسمه تایم صنعتی

انواع تسمه تایم صنعتی بر اساس جنس و شکل ظاهری آن به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هر کدام از انواع تسمه تایمینگ، برای دستگاه و صنعت به خصوصی به کار گرفته می‌شود. در ادامه به انواع تسمه تایمینگ اشاره خواهیم کرد.

تسمه تایمینگ بر اساس جنس تسمه

  • تایمینگ پلاستیکی: این تسمه دارای روکش پلاستیکی مقاوم و لایه‌های میانی از جنس نخ است. تایمینگ پلاستیکی دارای انعطاف بالا و مقاوم نسبت به دما و حرارت است. استفاده از این نوع تسمه در بسیاری از صنایع رایج است.
  • تسمه تایمینگ پلی اورتان یا PU: تایمینگ پلی اورتانی دارای دو نوع با لایه میانی نخ و یا سیم استیل می‌باشد. تایمینگ PU به علت ساختار منحصر به فرد پلی اورتان نسبت به حلال‌های شیمیایی و اسیدها مقاومت بالایی دارد.

تسمه تایمینگ بر اساس شکل ظاهری

  • تسمه تایمینگ تخت با روکش ضد اصطکاک: این نوع تسمه تایم با کدهای مشخصی که روی روکش بالایی آن‌ها درج‌شده‌اند، مشخص می‌شوند. برخی از کدهای مخصوص به این نوع تسمه تایم عبارت‌اند از؛ XL_L_H_XH_XXHT5_T10_T20_AT10AT20
  • تسمه تایمینگ دندانه‌دار گرد و نیمه گرد: کدهای مخصوص به این نوع تسمه تایم عبارت‌اند از؛ 3M_5M_8M_14M

علائم خرابی و زمان تعویض تسمه تایم صنعتی

یکی از مواردی که باید در استفاده از تسمه‌های صنعتی و همچنین تسمه تایم صنعتی به آن توجه داشت؛ زمان تعویض تسمه می‌باشد؛ بنابراین بایستی به طور مرتب سلامت تسمه را چک کرد و نسبت به تعویض به موقع تسمه اقدام کرد. سلامت تسمه را می‌توان از روی شکل ظاهری و همچنین کارکرد تسمه تشخیص داد. به عنوان مثال فرسایش و خوردگی دندانه‌های تسمه یکی از علائمی است که باید تسمه را تعویض کرد. از دیگر علائمی که به زمان تعویض تسمه اشاره دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساییدگی روکش تسمه
  • اشکال در روشن شدن دستگاه
  • دود کردن دستگاه
  • راندمان پایین دستگاه
  • فیکس نبودن تسمه بر روی دستگاه
timing belt
timing belt

خرید تسمه تایم صنعتی از فروشگاه تسمه پیشرو صنعت

از دیگر مواردی که در خرید تمامی اجناس از اهمیت بالایی برخوردار است، هزینه‌ی مورد نیاز است. قیمت تسمه تایم صنعتی نسبت به کارایی بالای آن بسیار به صرفه است؛ اما به صورت کلی قیمت‌ها با توجه به کشور مبدأ، برند تولید کننده و مشخصات تسمه متفاوت می‌باشد. از عوامل تأثیرگذار دیگر بر قیمت تسمه نوسانات موجود در بازار رز و سایر تغییرات اقتصادی کشور می‌باشد. فروشگاه تسمه پیشرو صنعت یکی از فروشگاه‌های با سابقه در واردات و فروش تسمه‌های صنعتی در تهران (سعدی جنوبی) است. فروشگاه تسمه پیشرو صنعت سعی دارد همواره بهترین تسمه‌ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان خود عرضه کند.

پیش از خرید هرکدام از انواع تسمه صنعتی موردنیازتان، می‌توانید با مشاورین فروش فروشگاه تسمه پیشرو صنعت تماس بگیرید. مشاورین فروشگاه تسمه پیشرو صنعت شما را در خرید مناسب‌ترین نوع تسمه با قیمت مناسب راهنمایی می‌کنند.