شنبه _پنج شنبه 10:00_18:00
 تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو

تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو

تسمه تایم صنعتی چیست؟

تسمه تایم صنعتی یا تسمه تایمینگ (Timing Belt) یکی از پرکاربردترین انواع تسمه صنعتی می باشد. رواج تسمه های تایمینگ در جامعه ی صنعتی و استفاده از آن در خودروهای سواری و کارخانه های صنعتی، باعث گستردگی بخش صنعتی زندگی بشر گردید. به طور کلی تسمه تایمینگ، وظیفه ی انتقال قدرت و نیرو میان دو محرک در یک زمان بندی معین را بر عهده دارد. بنابراین تسمه تایمینگ ها نیرو را در یک زمانبندی مشخص به دیگر اعضا منتقل می کنند. در خودروهای سواری و سایر ماشین ها نیز تسمه تایمینگ به عنوان رابطی میان میل لنگ و سوپاپ باعث انتقال نیرو و حرکت سوپاپ ها در یک زمان بندی معین می شوند.

کاربرد تسمه تایمینگ در موتور خودروها و همچنین دستگاه های صنعتی دیگر بسیار مهم است. به گونه ای که هر گونه لغزش و یا خرابی در نوع عملکرد تسمه تایمینگ به موتور خودرو و دیگر اعضای دستگاه آسیب می رساند.

انواع تسمه تایم صنعتی

تسمه های تایمینگ در اندازه های متفاوت و مشخصات مختلف برای دستگاه های مختلف به کار گرفته می شوند. اما انواع تسمه تایم صنعتی از لحاظ جنس تسمه  به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند: تسمه تایمینگ پلاستیکی و تسمه تایمینگ پلی اورتان (PU). در ساختار میانی تسمه تایمینگ الیافی از نخ یا سیم برای استحکام بخشی بیشتر به تسمه قرار گرفته اند. هر یک از انواع تسمه تایمینگ لاستیکی و پلی اورتانی به جهت کاربرد خاص خود در صنایع مختلفی به کار می روند. به طور مثال تسمه تایمینگ های لاستیکی به علت انعطاف پذیری بیشتر نسبت به تایمینگ های پلی اورتانی در صنایع بیشتری کاربرد دارند.

همچنین تسمه تایمینگ لاستیکی مقاومتی بیشتری در مقابل حرارت و دمای بالا نسبت به انواع تایمینگ پلی اورتانی دارد. بنابراین در صنایعی که دما و حرارت بالاست از تسمه تایمینگ پلاستیکی استفاده می کنند. در مقابل تسمه تایمینگ پلی اورتانی نیز مقاومت بالایی در برابر نفوذ روغن و حلال های شیمیایی دارد. به همین علت در صنایعی همانند صنعت نفت و پترو شیمی از تسمه تایمینگ پلی اورتان استفاده می شود.

کاربرد تسمه تایم  کارخانه آرد و سیلو

تسمه تایمینگ در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع تسمه های تایمینگ مخصوص کارخانه آرد و سیلو می باشد. تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو در انواع مختلفی  با سایز ( طول و عرض) مختلف و همچنین تعداد شیارها و ضخامت های متفاوت تولید شده و به کارخانه های آرد و سیلو عرضه می شوند. به طور کلی تسمه تایمینگ ها در رول هایی با طول معین تولید شده و نسبت به دستگاه مورد استفاده در عرض مورد نیاز برش داده می شوند. برش و آپارات تسمه تایمینگ باید به صورت کاملا حرفه ایی انجام شود. معمولا آپارات تسمه تایم را افراد متخصص انجام می دهند. چرا که هرگونه سهل انگاری در برش منجر به فیکس نشدن تسمه تایمینگ بر روی دستگاه و آسیب به روند کار دستگاه خواهد شد.

مشخصات تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو

تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو دارای تعداد مشخص 12 تا 32 شیار می باشد که بسته به دستگاه مصرفی در کارخانه آرد و سیلو تعیین می شود. از مشخصات  تسمه تایمینگ کارخانه آرد و سیلو می توان به طول یک متر (1.559) تا طول دو متر ( 2.44) در دستگاههای متفاوت اشاره کرد. برند های متفاوتی، تسمه های تایمینگ مخصوص کارخانه آرد و سیلو تولید و به بازار عرضه می کنند. از میان این برندها می توان به کمپانی پر قدرت اپتی بلت و مگادین ایتالیا اشاره کرد که تسمه هایی با طول عمر بالا و همچنین با کیفیت بالا تولید می کنند.

کارخانه های  ژاپن و چین نیز، انواع تسمه نوار نقاله و تسمه تایمینگ را در کیفیت های خوب و قابل قبول با قیمت های مناسب به بازار عرضه می کنند. در کارخانه های آرد و سیلو از تسمه تایمینگ های پلاستیکی به علت مقاومت در برابر گرما بیشتر از انواع پلی اورتانی استفاده می شود.

قیمت تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو

قیمت تسمه تایم کارخانه آرد و سیلو با توجه به مشخصات فنی تسمه اعم از تعداد شیار، طول و ضخامت تسمه و همچنین کشور مبدا و کمپانی تولید کننده تسمه تایمینگ متفاوت می باشد. با این حال تسمه های صنعتی و تسمه تایمینگ ها قیمت مناسب و به صرفه ایی نسبت به کارایی بالای خود و جایگزین های سنتی غیرقابل استفاده ( چرخ دنده ها) دارند.

fa_IR