شرکت پیشرو صنعت آرشیت
تسمه شیشه سازی

فهرست مطالب

صنعت شیشه‌سازی یکی از صنایع مهم و اساسی در جهان امروز به‌شمار می‌رود. در فرایند تولید شیشه، استفاده از تسمه‌های صنعتی برای انتقال مواد اولیه، محصولات نیمه‌کاره و محصول نهایی در خطوط تولید امری حیاتی و ضروری است. انتخاب صحیح انواع تسمه‌ها بر اساس شرایط کاری و ویژگی‌های مورد نیاز، نقش مهمی در بهبود بهره‌وری، افزایش عمر مفید انواع تسمه‌ شیشه سازی و کاهش هزینه‌های نگهداری دارد. در این مقاله به بررسی انواع تسمه‌های صنعتی مورد استفاده در کارخانجات شیشه‌سازی و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

اهمیت انتخاب صحیح انواع تسمه شیشه سازی

در صنعت شیشه‌سازی، انتخاب صحیح و بهینه انواع تسمه‌ها برای کاربردهای گوناگون از اهمیت زیادی برخوردار است. تسمه‌ها در فرایندهای مختلف این صنعت از جمله انتقال مواد اولیه، حمل محصولات نیمه‌تمام و آماده، برش، شکل‌دهی و عملیات حرارتی نقش کلیدی دارند. هر یک از این کاربردها نیازمند ویژگی‌های خاصی از تسمه‌ها از قبیل مقاومت در برابر دما و فشار، انعطاف‌پذیری، مقاومت به سایش و … می‌باشد. بنابراین انتخاب نادرست تسمه‌ها می‌تواند باعث افت کیفیت، کاهش بهره‌وری، ایجاد وقفه در تولید و در نهایت افزایش هزینه‌ها شود. تسمه‌های مناسب، عملکرد بهینه خطوط تولید را تضمین می‌کنند.

انواع تسمه های مورد استفاده در کارخانجات شیشه سازی

در کارخانه‌های شیشه‌سازی، انواع مختلفی از تسمه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب نوع تسمه صنعتی وابسته به نوع فرآیند تولید و نیازهای خاص کارخانه است. در زیر، برخی از انواع تسمه‌های صنعتی معمولاً در کارخانه‌های شیشه‌سازی استفاده می‌شوند:

تسمه‌های PVC (پلی‌وینیل کلرید)

این تسمه‌ها برای انتقال شیشه‌های سبک، مثل شیشه‌های نوشیدنی و کاغذ شیشه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تسمه‌های PVC ارزانی و انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

تسمه‌های نسوز (Heat-Resistant Belts)

برای انتقال شیشه‌های داغ و مذاب به کوره‌ها یا دیگ‌های ذوب شیشه استفاده می‌شوند. این تسمه‌ها دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار هستند.

تسمه‌های تایمینگ (Timing Belts)

این تسمه‌ها برای هماهنگ‌سازی و انجام عملیات دقیق در فرآیندهای تولید شیشه، مانند برش و شکل‌دهی، استفاده می‌شوند.

تسمه‌های مودولار (Modular Belts)

این تسمه‌ها دارای قطعات مستطیلی چسبیده به یکدیگر هستند و برای انتقال مواد در خطوط تولید شیشه و انتقال شیشه‌های سبک به منظور بسته‌بندی استفاده می‌شوند.

تسمه‌های فلزی (Metal Belts)

برای فرآیندهای خاصی که نیاز به مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و فشار دارند، مانند گرمایش و انعقاد شیشه‌های ویژه، معمولاً از تسمه‌ فلزی استفاده می‌شود.

تسمه پلی کرد (Poly-cord)

تسمه پلی کرد در صنعت شیشه‌سازی به عنوان یک تسمه انعطاف‌پذیر و سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد برای انتقال و حمل شیشه‌های نسبتاً سبک و مواد دیگر در خطوط تولید و بسته‌بندی.

انتخاب تسمه صنعتی به عنوان بخش مهمی از فرآیند تولید شیشه در کارخانه‌های شیشه‌سازی باید با دقت و بر اساس نیازهای خاص صورت گیرد تا به بهره‌وری و کیفیت تولید کمک شود. همچنین، تعهد به نگهداری و تعمیر منظم تسمه‌ها نیز برای ادامه بهره‌برداری بهینه از آن‌ها بسیار حیاتی است. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تسمه تایمینگ شیشه سازی چیست؟

تسمه‌های مورد استفاده در کارخانه‌های شیشه، به شکل خاصی با پوشش‌های خاص تولید می‌شوند تا مقاومت در برابر سایش سطحی افزایش یابد. این تسمه‌ها در ابعاد و اشکال متنوعی، از جمله لوپ و حلقه بسته با کد‌های مشخص برای ماشین‌آلات شیشه به استانداردهای مشخص ابعادی تولید می‌شوند و همچنین به صورت تسمه باز متری برای کاربردهای خاص تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویژگی‌ها و عمر مفید تسمه‌ها به طور قابل توجهی به مواد استفاده شده در ترکیبات و به ویژه پوشش‌های سطحی آنها وابسته است. شرکت پیشروصنعت آرشیت وارد کننده انواع تسمه تایم به کارخانه‌های شیشه مختلف در ایران می‌باشد.

مرکز فروش انواع تسمه‌های صنعتی با بهترین قیمت
فروش انواع تسمه تایمینگ در تهران
خرید تسمه های صنعتی مورد استفاده در کارخانجات شیشه سازی با بهترین قیمت و کیفیت. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
تلفن‌های تماس

فروشگاه:02133957216-02133957217

جنس تسمه‌های کارخانه های شیشه سازی

بطور کلی، ماده پلیمری مهمترین جزء استفاده شده در تسمه‌های تایمینگ به نام PU یا پلی‌اورتان است. در مورد تسمه‌های تایم کارخانجات شیشه نیز، بالاترین درصد از ترکیبات شیمیایی را همچنان پلی‌اورتان تشکیل می‌دهد. برای افزایش استحکام کششی تسمه که باید بسیار محکم و تنگ بر روی سیستم تنظیم زمان حرکت باشد، برندهای تولید کننده تسمه‌های کارخانجات شیشه از کوردها و سیم‌هایی که در داخل پلی‌اورتان قرار دارند و دارای جنس فلزی هستند، استفاده می‌کنند.

این کوردها و سیم‌ها مانع از افزایش طول تسمه کارخانجات شیشه تحت کشش می‌شوند. یکی از مهمترین تفاوت‌های تسمه‌های کارخانجات شیشه نسبت به دیگر انواع تسمه‌های تایم، وجود پوشش‌های مقاوم در برابر سایش بر روی سطح تخت بیرونی و دنده‌های داخلی این تسمه‌ها است که مقاومت در برابر سایش را در این صنعت افزایش می‌دهند.

تسمه تایم MEGADYNE برای کارخانه شیشه سازی

تسمه تایم MEGADYNE برای کارخانه شیشه سازی

تسمه تایم MEGADYNE که اغلب با ترکیب رنگ‌های قرمز، سفید، و سبز یا سفید عرضه می‌شود، یک محصول اروپایی بسیار با کیفیت و دوام در زمینه تولید تسمه‌های تایم جهانی است. این تسمه‌ها در کارخانجات شیشه به صورت حلقه بسته با کدهای مشخص و همچنین به صورت تسمه تایم متری برای کاربری‌های خاصتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تسمه تایم متری که برش خورده و به صورت حلقه تولید می‌شود، به صورت کلاف‌هایی با برند MEGADYNE موجود است. این برند به ویژه در افزایش مقاومت در برابر حرارت و سایش تسمه‌ها در شرایط کاری سخت تحت تنش‌های سایشی بالا و استفاده از تثبیت‌دهنده‌ها و استحکام‌دهنده‌ها در ترکیبات شیمیایی با پلی‌اورتان کارایی و عمر مفید تسمه‌ها را بهبود می‌بخشد. همچنین، برای افزایش مقاومت در برابر سایش، از لایه‌های چندگانه پلی‌آمید بر روی سطح بیرونی و تخت تسمه و همچنین در دنده‌های داخلی که با پولی‌ها در تماس هستند، استفاده می‌شود.

نتیجه گیری

  • تسمه‌های صنعتی در کارخانه‌های شیشه‌سازی نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کنند و به بهره‌وری و کیفیت تولید بسیار مؤثر هستند.
  • انتخاب درست نوع تسمه صنعتی برای هر فرآیند در کارخانه‌های شیشه‌سازی از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید با توجه به نیازهای خاص فرآیند انجام شود.
  • انواع تسمه‌های صنعتی مختلفی از جمله تسمه‌های PVC، تسمه‌ نسوز، و تسمه‌های تایمینگی در کارخانه‌های شیشه‌سازی استفاده می‌شوند، هر کدام با ویژگی‌ها و مزایا و محدودیت‌های خاص خود.
  • فرآیند تولید تسمه‌های صنعتی با مواد مناسب و طراحی دقیق می‌تواند به بهبود عملکرد و طول عمر تسمه‌ها کمک کند.
  • نگهداری و تعمیر منظم تسمه‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است تا عمر آن‌ها به حداکثر برسد.
  • توجه به مسائل ایمنی و استفاده از تسمه‌های با استانداردهای مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.
  • در نهایت، انتخاب تسمه‌های صنعتی مناسب در کارخانه‌های شیشه‌سازی بهبود کیفیت تولید و افزایش بهره‌وری را تضمین می‌کند.
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
مقالات جدید
رولیک برگشت چیست؟
همه چیز درباره رولیک برگشت

در دهه‌های اخیر، استفاده از سیستم‌های نقاله در صنایع مختلف به‌طور گسترده‌ای افزایش یافته است.

آپارات تسمه‌های صنعتی

ارائه خدمات خدمات برش و اتصال تسمه به روش‌های گرم و سرد توسط کارشناسان مجرب پیشرو صنعت

ثبت سفارش آنلاین
کارشناسان ما برای نهایی سازی سفارش با شما تماس خواهند گرفت.
محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید:
5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها