شنبه _پنج شنبه 10:00_18:00
 تسمه نساجی

تسمه نساجی

تسمه نساجی چیست؟

به مجموع تسمه‌های صنعتی که در کارخانه نساجی به کار گرفته می‌شود، تسمه نساجی یا Textile belt می‌گویند. تسمه نوار نقاله، تسمه تخت، تسمه با مقطع گرد و تسمه تایمینگ که در کارخانه نساجی به کار می‌روند، در این دسته قرار می‌گیرند. کارخانه‌های بافندگی و نساجی جزو کارخانه‌های پر مصرف در استفاده از تسمه‌های صنعتی هستند. چرا که نه تنها طول تسمه‌های مورد نیاز بالاست، بلکه از تسمه‌های متنوعی نیز استفاده می‌شود. یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب تسمه برای ماشین‌های بافندگی، کیفیت و آپارات صحیح تسمه می‌باشد. فروشگاه تسمه پیشرو صنعت، ارائه‌کننده انواع تسمه صنعتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در تهران است. به علاوه آپارات تسمه توسط افراد حرفه‌ای، با دقت بالا انجام می‌شود.

انواع تسمه نساجی در کارخانه‌های نساجی و بافندگی

امروزه تقریباً تمامی کارخانه‌ها و ماشین‌های صنعتی از تسمه صنعتی برای انتقال مواد و انتقال نیرو استفاده می‌کنند. ماشین‌های بافندگی به تعداد بالایی از تسمه برای پیشبرد کار نیاز دارند. از انواع تسمه نساجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تسمه تایمینگ (Timing belt): از پرکاربردترین تسمه صنعتی که به‌صورت حلقه های مداربسته بر روی ماشین های بافندگی قرار می‌گیرند.
  • تسمه نوار نقاله (Convayer belt): تسمه نوار نقاله که به تسمه‌های پلاستیکی یا کانوایر نیز معروف هستند، تقریباً در تمامی کارخانه‌ها استفاده می‌شوند. از تسمه نوار نقاله برای حمل و نقل اشیا در کارخانه‌ها و صنایع استفاده می‌شود. تسمه نوار نقاله به دو صورت ساده و آج دار و عرض و طول بلند، به‌صورت رول‌های مدارباز عرضه می‌شوند. برای اتصال تسمه نوار نقاله نیز از آپارات گرم استفاده می شود.
  • تسمه پلی کرد یا بنکورد TPU)): تسمه صنعتی با مقطع دایره‌ای که به‌صورت رول های مدار باز به بازار عرضه می‌شوند. برای استفاده در ماشین‌های بافندگی در طول‌های مناسب بریده شده و به آپارات گرم دو سر تسمه به جوش خورده و به‌صورت رول مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی تسمه‌های پلی کرد به‌صورت نوارهای موازی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. بدین صورت که عرض زیادی را به وجود آورده و جایگزین تسمه نقاله‌ها می‌شوند. این تسمه‌ها انعطاف بالایی در کارایی دارند.

تسمه نساجی در کارخانه‌های نساجی و بافندگی

  • تسمه پلی اورتان (PU): دارای مقطع گرد بوده و به‌صورت رول‌های مدار باز عرضه می‌شود. برای استفاده از تسمه پلی اورتان باید در ابتدا آن را به‌وسیله‌ی آپارات گرم به تسمه مداربسته تبدیل کرد. تسمه پلی اورتان به دلیل مواد موجود در ترکیبات ساختاری آن دارای مشخصات منحصر به فردی است.
  • تسمه انتقال نیرو یا تسمه تخت: تسمه انتقال نیرو یکی از شناخته شده ترین تسمه‌ها در مجموعه‌ی تسمه نساجی است. به‌طوری که تسمه های انتقال نیرو را به عنوان تسمه کارخانه بافندگی نیز می‌شناسند. از تسمه انتقال نیرو برای انتقال قدرت از موتور ماشین‌های بافندگی به پولی‌ها استفاده می‌شود. تسمه انتقال نیرو نیز به‌صورت رول‌های مدار باز و به رنگ‌های سبز و زرد وجود دارند. برای استفاده از این تسمه‌ها نیز باید در ابتدا آپارات گرم انجام شود.

مشخصات تسمه هایی که در صنعت نساجی استفاده می شوند

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، تسمه نساجی یک نوع تسمه خاص نبوده و مجموعه‌ی از تسمه‌ها را در بر می‌گیرد؛ بنابراین، تمامی تسمه‌هایی که در کارخانه‌های بافندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید مشخصات خاصی داشته باشند. از این مشخصات می‌توان مقاومت در برابر تنش های محیطی را نام برد. از این رو بسیاری از تسمه‌های مورد نیاز این صنعت، از کیفیت و قدرت بالایی برخوردر هستند. از جمله مهم ترین این مشخصات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • انعطاف بسیار بالا ( تسمه‌های پلی کرد و پلی اورتان)
  • مقاوم در برابر حلال های شیمیایی ( پلی ااورتان)
  • مقاوم در برابر اسید و بازها (پلی اورتان)

خرید تسمه نساجی از فروشگاه تسمه پیشرو صنعت

فروشگاه تسمه پیشرو صنعت قادر به ارائه ی انواع تسمه های موجود در مجموع تسمه نساجی است. فروشگاه تسمه پیشرو صنت سعی دشته همواره تسمه‌هایی با کیفیت بالا و قیمت های پایین را به مشتریان خود در سرسر ایران عرضه کند؛ بنابراین در هر کجایی ایران که باشید، می‌توانید با خیلی آسوده از بابت کیفیت و قیمت از ما خرید کنید. برای خرید تسمه از فروشگاه تسمه پیشرو صنعت، می‌توان به‌صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کرده و یا اینکه از طریق شماره های موجود با ما تماس بگیرید. طول و عرض تسمه نساجی با توجه به نوع ماشین بافندگی تعیین می‌شود. مشاورین فروش فروشگاه تسمه پیشرو صنعت، پیش از خرید شما را راهنمایی می‌کنند.

fa_IR