دسته‌بندی و انواع تسمه انتقال نیرو

تسمه انتقال نیرو چیست؟

تسمه انتقال نیرو یا به اصطلاح تخت/ تسمه فلت، از انواع ویژه‌ی تسمه‌های صنعتی هستند که کاربری بالایی در کارخانه‌ها و صنایع دارند. کمپانی‌های بسیاری در سراسر دنیا به تولید تسمه تخت مشغول هستند. از معروف ترین این کمپانی‌ها، می‌توان به برند اپتی بلت اشاره کرد. نوار تخت با روکش‌های لاستیکی و مقاوم برای انتقال قدرت و جابه‌جایی قدرت در دستگاه‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند. به عبارتی تسمه تخت وظیفه‌ی انتقال قدرت از موتور و یا هسته‌ی اصلی دستگاه به دیگر بخش‌های آن را به عهده دارد. تسمه‌های تخت کمتر از سایر تسمه‌های صنعتی با محصولات و فراورده‌های تولید شده در صنعت تماس دارند؛ بنابراین نقش انتقال نیرو به بخش‌های مختلف دستگاه و نیز گاهی انتقال این قدرت به محصولات بر عهده‌ی نوار انتقال قدرت می‌باشد.

انواع تسمه انتقال نیرو

تمامی انواع تسمه انتقال نیرو از جهت کاربری یکی هستند و همگی برای جابه جایی قدرت طراحی و تولید می‌شوند؛ اما در تولید این تسمه‌ها برخی ویژگی‌های دیگر همانند قدرت و سرعت نیز در نظر گرفته شده است. از این‌رو تسمه‌های تخت شامل سه نوع مختلف خواهند بود.

  • تسمه تخت ب روکش پلی آمیدی: روکش‌های پلی آمید قدرت بالایی را به تسمه می‌دهد. ز این‌رو در صنایعی که برای انتقال قدرت به قدرت بلایی نیز نیاز است از تسمه تخت با روکش پلی آمیدی استفاده می‌شود.
  • تسمه تخت با روکش پلی استر: در صنایعی که برای انتقال قدرت به سرعت بالایی نیز است از تسمه تخت با روکش پلی استر استفاده می‌شود. روکش‌های پلی استر سرعت تسمه‌ را بالا می‌برد.
  • تسمه تخت با روکش‌های پلی استر و پلی آمید: این تسمه‌ها قدرت و سرعت بالایی برای انتقال قدرت داشته و در صنایع خاصی به کار گرفته می‌شود.
transmision-belting-pishro-sanat
تصویر تسمه انتقال نیرو

مشخصات تسمه انتقال نیرو

مشخصات نوار انتقال قدرت با توجه به برندها و کمپانی تولیدکننده نوار نقاله، دستگاه‌های مصرفی، طول و سایز درخواستی و قیمت‌های عرضه شده متفاوت است. به‌طور کلی، تسمه تخت دارای بافت و ساختمان محکم، ضد سایش و مقاوم در برابر مواد شیمیایی می‌باشد. علاوه بر این، تسمه‌های تخت در مقابل کشیده شدن نیز مقاوم هستند.

تفاوت تسمه انتقال نیرو و تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله برای حمل مواد و اشیا مختلف اعم از مواد غذایی تا مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود؛ اما تسمه انتقال نیرو صرفاً برای جابه جایی قدرت در دستگاه به کار می‌رود و تماسی با محصولات یا مواد مختلف ندارد. تسمه نوار نقاله عرض بیشتری نسبت به تسمه تخت دارد چراکه برای سطوح عریض و انتقال مواد به کار می‌رود.

کاربرد نوار انتقال نیرو در صنایع مختلف

تمامی دستگاه‌های مجود در کارخانه‌ها و صنعت‌های مختلف برای جابه جایی قدرت از موتور به بخش‌های مختلف دستگاه به تسمه انتقال نیرو نیاز دارند. از این‌رو تسمه‌های تخت انتقال قدرت در اکثر کارخانه‌ها و دستگاه‌ها کاربرد دارند. کارخانه‌های ریسندگی برای جابه جایی نیرو به نوار نقاله تخت ب روکش پلی استر نیاز دارند. چراکه سرعت در این دستگاه‌ها از مهم‌ترین عوامل روند کار می‌باشد. از دیگر کارخانه‌هایی که از تسمه‌های تخت استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارخانه‌های سرامیک، موزاییک و کاشی سازی
  • کارخانه‌های سیمان
  • کارخانه‌های بافندگی
  • نساجی‌ها
transmision-belting-pishro-sanat
transmision-belting-pishro-sanat

قیمت تسمه انتقال نیرو

اکثر تسمه‌های صنعتی و همچنین نوار تخت به‌صورت رول‌های مدار باز به بازار عرضه می‌شوند؛ بنابراین قیمت تسمه انتقال نیرو به ازای هر متر یا سانتی‌متر از رول بریده شده تعیین می‌شود. علاوه بر این کیفیت تسمه، جنس روکش بالایی تسمه تخت، سایز و برند تسمه در قیمت آن تأثیر بسزایی دارد. تحریم ها و نوسانات بازار ارز نیز در قیمت تمامی کالاها تاثیرگذار ست. فروشگاه تسمه پیشرو صنعت سعی داشته تا تسمه‌های با کیفت را به قیمت‌های پایین به مشتریان خود عرضه کند.

فروش تسمه انتقال نیرو تسمه پیشرو صنعت

فروشگاه تسمه پیشرو صنعت همواره سعی داشته بهترین کیفیتنوار نقاله را در فروش نوار انتقال قدرت در نظر داشته باشد. خرید تسمه تخت و سایر تسمه‌های صنعتی از فروشگاه پیشرو صنعت به‌صورت فروش تلفنی و همچنین فروش حضوری و مراجعه به فروشگاه امکان‌پذیر می‌باشد. برای خرید انواع تسمه از سراسر کشور می‌توانید با شماره‌های ما تماس بگیرید. تسمه مورد نظر مشتری با توجه به دستگاه‌های موجود در صنعت شما به‌ اندازه و کیفیت مناسب از رول‌ها بریده و به‌صورت حرفه‌ای آپارات می‌شوند. اگر برای خرید تسمه به راهنمایی نیاز دارید، پیش از خرید با ما تماس بگیرید.

transmision-belting-pishro-sanat
transmision-belting-pishro-sanat