شنبه _پنج شنبه 10:00_18:00
 تسمه حمل بار – آسان بند

تسمه حمل بار – آسان بند

تسمه حمل بار یا تسمه باربری، زیر مجموعه‌ی تسمه نوار نقاله محسوب می‌شوند. چرا که این تسمه‌ها نیز وظیفه‌ی حمل و انتقال اشیا مختلف را بر عهده دارند؛ بنابراین تمامی تسمه‌هایی که برای حمل مواد و انتقال آن‌ها به کار می‌روند، به نوعی تسمه نقاله هستند. در تمامی مواردی که برای جابه جایی و حمل مواد به وسیله ایی محکم‌تر از طناب لازم است، از تسمه باربری استفاده می‌شود. چرا که تسمه‌های باربری قدرت و استحکامت بالاتری نسبت به طناب و سیم بکسل برای انتقال مواد دارند. از تسمه‌های باربری در موارد بسیاری استفاده می‌شود. به خصوص در نقل و انتقالات به وسیله‌ی ماشین‌های سنگین و جرثقیل‌ها از این تسمه‌ها استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر تسمه باربری از ضروری‌ترین وسایل برای حمل بارهای سنگین هستند.

انواع تسمه حمل بار

انواع تسمه حمل بار، بر اساس توانایی و ظرفیت تسمه برای وزن‌های مختلف بار تعیین می‌شود. به عبارتی برای حمل وزن‌های مختلفی از بار از انواع مختلفی تسمه باربری استفاده می‌شود. علاوه بر این تعیین ظرفیت تسمه‌های باربری به وسیله رنگ‌های مختلف انجام می‌شود. در ادامه به رایج‌ترین انواع تسمه باربری اشاره‌ی کوتاهی خواهیم داشت.

 • تسمه حمل و فیکس بار: این نوع تسمه‌ها داری انواع مختلفی بر اساس رنگ بندی های متفاوت هستند. هر کدام از این رنگ‌ها برای حمل وزن مشخصی از بار استفاده می‌شوند. به‌عنوان مثال رنگ‌های سبز، زرد و بنفش تسمه حمل و فیکس برای حمل بارهای 1 تا 8 تن به کار گرفته می‌شوند. رنگ‌های آبی و طوسی تسمه حمل بار برای بارهای 10 تن استفاده می‌شوند.
 • تسمه دوبل: ز تسمه دوبل برای بارهای بیش از 10 تن و تا 15 تن استفاده می‌شود.
 • تسمه حمل گرد: تسمه‌های گرد از انواع قدرتمند تسمه‌های موجود در بازار هستند و برای باربری تا 50 تن استفاده می‌شوند. این تسمه‌ها دارای روکش‌های مستحکم، بادوام و ضد سایش هستند.

تسمه جغجغه‌ای چیست؟

تسمه‌های جغجغه‌ای شامل یک رول تسمه تخت و یک دستگیره‌ی جغجغه‌ای دارای ضامن هستند. تسمه جغجغه‌ی یکی از انواع تسمه حمل بار است که برای انتقال بار توسط ماشین‌های سنگین و وانت‌های باربری از آن استفاده می‌شود. تسمه جغجغه‌ای به ‌صورت رول‌های باز ده متری و عرض بیشتر از 5 سانتی‌متر است. تسمه جغجغه‌ای دارای انواع حمل بار، بکسل آفرود است. از تسمه‌های جغجغه‌ی در کشتی‌های باربری و هواپیما ها نیز استفاده می‌شود.

تسمه حمل بار
تسمه حمل بار

مشخصات فنی تسمه حمل بار

به طور کلی تسمه باربری را از جنس پلی استر یا نایلونی می‌سازند. مشخصات فنی تسمه حمل بار شامل طول، عرض و ظرفیت تسمه برای باربری می‌باشد. تسمه باربری نایلونی با روکش های محافظ مناسب با محیط های قلیایی است. تسمه باربری پلی استر همراه با روکش‌های محافظ مناسب با محیط های اسیدی بوده و مقاومت بالایی نیز دارند. تسمه باربری در عرض‌های مختلف ساخته شده و برای حمل بارهای مختلف بسیار منعطف هستند. تسمه باربری را در کارخانه‌های بافندگی تولید می‌کنند. بهترین انواع تسمه‌های باربری دارای دوخت پیوسته و روکش‌های محافظتی هستند.

مزایای تسمه حمل بار

 • تسمه حمل بار جایگزین مناسبی برای سیم و زنجیر چرخ ها هستند.
 • بهترین وسیله برای حمل بارهای مختلف هستند.
 • هنگام حمل و نقل به بارها سیبی ورد نمی کنند.
 • مناسب ترین وسیله برای حمل بارهایی که دارای رنگ و پولیش هستند.
 • در مقابل نور خورشید مقاوم هستند و پوسیده نمی شوند.
 • در مقابل محلول های اسیدی و قلیایی مقاوم هستند.
 • دارای روکش‌های محافظ و مقاوم هستند.
 • قیمت پایینی داشته و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

خرید و فروش، قیمت تسمه حمل بار

امروزه با توجه به آسان شدن راه‌های ارتباطی و حمل و نقل‌ها، خرید و فروش تسمه حمل بار نیز بیشتر از سایر وسایل بارکشی انجام می‌شود. چرا که دلایل بسیاری برای مزایای تسمه‌های نقاله و باربری نسبت به سایر اجزا وجود دارد. به علاوه قیمت تسمه باربری نیز بسیار به صرفه بوده و به مدت طولانی مدت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد ( در صورتی که تسمه دچار آسیب پارگی، کشش و پوسیدگی نشده باشد.) بر اساس لیست قیمت تسمه‌ که وجود دارد، قیمت تسمه حمل بار از قیمت‌های زیر 500 هزار تومان شروع شده و تا قیمت‌های زیر ده میلیون تومان ادامه دارد. قیمت تسمه‌ها نسبت به مشخصات فنی آن‌ها متفاوت است.

هنگام خرید تسمه باربری حتماً به مشخصات فنی تسمه توجه کنید و تسمه مناسب با کاربری خود را خریداری کنید. یکی از نکات مهمی که هنگام خرید تسمه باربری باید به آن توجه کنید، رنگ تسمه می باشد. چرا که همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، ظرفیت تسمه بر اساس رنگ آن تعیین می شود. به عنوان مثال برای حمل بار 50 تنی نمی توانید از تسمه فیکس بنفش رنگ استفده کنید و باید تسمه حمل گرد را تهیه کنید.

fa_IR